KAIP IŠSIRINKTI LANKININKO INVENTORIŲ IR ĮSIRENGTI ASMENINĘ ŠAUDYKLĄ?

Šaudymas iš lanko – nuolat augantis ir populiarėjantis, modernus sportas, pritraukiantis daugybę žmonių visame pasaulyje ne tik siekti sporto aukštumų, tačiau ir aktyviai leisti laisvalaikį bei pramogauti. Didelis inventoriaus pasirinkimas suteikia galimybes iš lanko šaudyti visiems, tačiau kartu sukelia nemažai neaiškumų norint savarankiškai įsigyti pirmąjį lanką, strėles ar kitus priedus. Šioje skiltyje norime pasidalinti patarimais, kurie palengvins paieškas bei atsakys į dažnai kylančius klausimus.

Lankas
Rinkdamiesi šaudymo iš lanko įrangą pirmiausia priimkite sprendimą kokiu lanku norėsite šaudyti, kadangi nuo šio pasirinkimo priklausys ir visos kitos įrangos pasirinkimas.
Iš pradžių išsirinkite lanko tipą: tradicinį, paprastąjį, olimpinį arba skriemulinį. Lanko tipas dažniausiai pasirenkamas pagal labiausiai tinkančius/dominančius dalykus. Jeigu labiausiai domina istorija, tradicijos, rinkitės vieną iš tradicinių lankų, jeigu norite kažko šiek tiek paprastesnio ir modernesnio rinkitės lenktąjį (ant jo nesukant taikiklio, stabilizatorių ir kitų priedų dažniausiai taip pat vadinamą paprastuoju) lanką, jeigu itin mėgstate technologijas, jus greičiausiai sudomins skriemuliniai lankai, jeigu technologijos jums nesvetimos bei turite sportinių ambicijų rinkitės olimpinį lanką. Dažniausias pirmojo lanko pasirinkimas būna tradicinis arba paprastasis (lenktasis) lankas.

Toliau renkantis lanką, jau išsirinkus lanko tipą reikėtų atkreipti dėmesį į du parametrus – lanko ilgį ir lanko jėgą. Lanko ilgis pasirenkamas pagal lankininko ūgį/rankų ilgį.

Rankų ilgis (cm)Lanko ilgis (coliais)
89-108 cm48″
108-127 cm54″
127-140 cm58″
140-153 cm62″
153-165cm64″-66″
165-178 cm66″-68″
178-191 cm68″-70″
192 cm ir daugiau70″-72″

Labai svarbu, kad pasirinktas lankas nebūtų per trumpas arba labai per ilgas lankininkui, nes per trumpas lankas tempiamas gali lūžti, o per ilgas neefektyviai veiks. Jeigu norite gana universalaus varianto rinkitės 68 colių lanką (suaugusiems). Įsigyjant pirmąjį lanką rekomenduojame rinktis 16-26 svarų jėgą. Šaudymas per didelės jėgos lanku netik nesuteiks malonumo, bet ir gali vesti link traumų. Jeigu nusprendėte įsigyti skriemulinį lanką šios ilgio ir jėgos rekomendacijos jums negalios, tad jei neesate įsitikinę, kad žinote kokio skriemulinio lanko jums reikia – susisiekite su mumis.

Strėlės
Strėlės turėtų būti pasirenkamos pagal turimą lanko tipą, jo jėgą bei lankininko tempimo ilgį.
Tradiciniams lankams dažniausiai naudojamos medinės strėlės, paprastiesiems, olimpiniams bei skriemuliniams lankams – aliumininės arba anglies pluošto strėles. Pirmajam lankui puikiai tiks nebrangios, pradinio lygio strėlės, tokios kaip Avalon Tyro.
Renkantis strėles labai svarbu pasirinkti jų tinkamą ilgį bei tinkamą kietumą. Strėlės neturėtų būti trumpesnės negu lankininko tempimo ilgis. Renkantis strėlės kietumą (spine) reikėtų atsižvelgti į būsimų strėlių ilgį bei lanko jėgą. Teisingai pasirinktos strėlės garantuos tikslesnį pataikymą bei užtikrins kad šios neluš šaunant. Strėlių pasirinkimui naudojamos gamintojų rekomendacijų lentelės:
Avalon;
Carbon Express;
Easton;
Fivics;
Skylon.
Jeigu nežinote kokias strėles rinktis, susisiekite su mumis, mes padėsime išsirinkti tinkamiausias.

Priedai ir aksesuarai
Jūsų lanko priedų pasirinkimas priklausys nuo lanko tipo kurį pasirinkote.
Šaudant bet kuriuo lanku rekomenduojama turėti rankos apsaugą. Rankos apsauga sumažins templės ir rankos kontakto poveikį bei, jei to reikia, prispaus rūbus, taip mažindama įtaką pataikymui, jeigu templė liestų rūbus.
Šaudant tradiciniu arba lenktuoju lanku taip pat reikėtų nepamiršti pirštų apsaugų. Šaudant nedaug galima apsieiti ir be jų, tačiau šaudant bent kiek daugiau rekomenduojama jas naudoti, kad būtų sumažintas pirštų nutrynimas bei išvengta potencialių sužalojimų ant pirštų susijusių su templės laikymu ir paleidimu.
Jei norėtumėte šaudyti skriemuliniu arba olimpiniu lanku ir nežinote kokie priedai jums tiks geriausiai, susisiekite su mumis, mes padėsime išsirinkti jums tinkamiausius.

Šaudykla
Kai jau turite išsirinkę lanką, jums reikės pagalvoti, kur juo šaudysite. Šaudant iš lanko būtina vadovautis bendrais saugumo reikalavimais, kad niekas dėl jūsų veiksmų nenukentėtų. Jeigu žadate šaudyti viename iš Lietuvoje veikiančių lankininkų klubų, nei dėl saugumo, nei dėl šaudymo sąlygų jums nereikės patiems sukti galvos, kadangi tai užtikrins klubas.
Įsirenginėjant šaudyklą savo teritorijoje pirmiausia jums reikės šaudymo iš lanko stendo. Rinkdamiesi stendą pagalvokite kiek dažnai planuojate šaudyti ir pagal tai išsirinkite stendo atsparumą. Storesni stendai tarnaus ilgiau ir sulaikys strėles geriau. Jeigu nenorite įrenginėti stacionarios šaudymo iš lanko vietos rinkitės vieną iš lengvų ISOMIX stendų, 3D taikinių arba nešiojamų maišų. Jeigu pasirinkote lengvą stendą pagalvokite kaip jį pritvirtinsite prie žemės, kad vėjas jo nenuverstų ir nesugadintų jūsų strėlių ar nesužalotų jūsų. Jeigu nenorite stendo pirkti galite jį pasigaminti patys. Gamindamiesi stendą patys rinkitės gana minkštas, bet atsparias medžiagas, kurios nesustabdytų strėlių staigiai. Dažniausiai naudojamas šienas ar šiaudai, jų ritiniai, MMPP plokštės ar kitos panašios medžiagos. Stendų dalims į kurias bus šaudoma gaminti neturėtų būti naudojamos lentos ar kitokios panašios kietos medžiagos.
Kai jau turėsite stendą, reikės sugalvoti kur jį pastatyti, kad šaudymas į jį niekam aplinkui nekeltų pavojaus. Idealiu atveju už stendo ir į šonus nuo jo dideliu atstumu neturėtų vaikščioti žmonės, važinėti mašinos ar būti kokių nors vertingų daiktų. Už stendo į kurį šaudoma turėtų būti užtikrintas bent 30 m. saugos atstumas (atstumas kuriame neturėtų niekuomet šaudymo metu būti žmonių) ir bent po 15 m. atstumas į kiekvieną šoną, arba kitaip užtikrinta, kad į stendą nepataikyta strėlė nenuskristų tolyn. Tam gali būti įrengta apsauginė siena arba pakabintas apsauginis tinklas. Apsauginis tinkas negarantuoja 100 procentų kad strėlė nepralėks per jį kiaurai, bet smarkiai mažina tokią tikimybę bei padeda saugoti ir lengviau rasti strėles. Taip pat nepamirškite nusipjauti žolės, kad lengviau rastumėte prašautas strėles. Šaudant patalpose reikėtų užtikrinti, kad už stendo būtų įrengta apsauginė sienelė arba tinklas. Taip pat šaudant patalpoje reikėtų atkreipti dėmesį į lubų aukštį. Esant toje patalpoje pakeltas lankas neturėtų siekti lubų. Nuo lanko iki lubų dar turėtų likti dar bent 20 cm tarpas.

Lankų komplektai
Jeigu nežinote nei kokio lanko norite, nei kaip jį išsirinkti ir nenorite sukti dėl to galvos, rinkitės vieną iš mūsų siūlomų lankų komplektų. Lankų komplektuose visi reikalingi priedai, strėlės ir stendas jau bus parinkti tinkantys lankui. Jeigu vistiek abejojate koks komplektas geriausiai tiks jums, arba norite kitokio komplekto, būtinai susiekite su mumis.